Szkoła Walki Zawiercie

Instruktor Andrzej Jabłoński tel: +48 696 933 986 Zapraszamy na treningi

musubiryu@op.pl

2004 - 2014



POLAND

> TRENER......

> TECHNIKI....

> TRENINGI....

> ZAWODY......

> KLUB............

> KSIĄŻKA......

> FILMY...........

> OBOZY.........

> EGZAMINY..

> STRONA 1..


nami juji jime

giaku juji jime

kata juji jime

sode guruma

okuri eri jime

koshi jime

kataha jime

hadaka jime 1

hadaka jime 2

sankaku jime

ushiro sankaku jime

kami shiho ashi jime

makikomi jime

eri jime

ushiro juji jime

tsukikomi jime

jigoku jime

gilotyna

tate hadaka jime

kami shiho ashi jime

katate jime


<<< POWRÓT

Duszenia (shime)

Stosowanie duszeń jest bardzo niebezpieczne i niewskazane dla dzieci, gdyż może to spowodować omdlenie lub uduszenie. Dzieci mają zbyt delikatne ciało i może to spowodować złamanie krtani. Warunkiem skutecznego duszenia jest dokładne zablokowanie ciała przeciwnika a potem uduszenie go (patrz trzymania). W walce stosowane są dwa rodzaje duszeń: poprzez nacisk na krtań, nacisk na tętnicę lub oba równocześnie. Nacisk na krtań odcina dopływ powietrza do płuc. Nacisk na tętnicę powoduje zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Obroną przed duszeniem jest kontrolowanie ręki przeciwnika i skręcanie głowy w kierunku ataku.

Może się zdarzyć że w pozycji na brzuchu atakujący jest za plecami i zakładając duszenie np (hadaka jime) odchyla głowę przeciwnika do tyłu. Sędzia może taką walkę przerwać uznając niedozwoloną dźwignię na kręgosłup. Nie zawsze jest to prawidłowe gdyż każdy kręgosłup w jakimś stoppniu może wygiąć się do tyłu i jest to naturalny ruch. Odchylanie do tyłu, robienie mostka i blokowanie rąk atakującego w jaimś stopniu również jest obroną przed uszeniem

UWAGA !!!

Należy natychmiast przerwać duszenie po sygnale poddania się tzn. okrzyk “mate” lub inne, uderzanie ręką lub nogą o matę.

Pamiętaj o kontrolowaniu samego siebie bo broniący może nie zdążyć zareagować i może stracić przytomność.